Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը և Խորհրդի անդամ Արմեն Սաքապետոյանը մասնակցել են Քաղաքաշինության կոմիտեի նախաձեռնած ոլորտային մասնագետների հետ հանդիպմանը՝ քննարկելու ռազմավարությունների մշակման ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությունը և համատեղ վերհանելու քաղաքաշինության ոլորտի առաջնահերթությունները։
Հանդիպումը կայացել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում։ Ներկա են եղել նաև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի և ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչներ։
Տարածքային և ենթակառուցվածքների զարգացման ռազմավարության մշակման շրջանակում առանջնահերթ դիտարկվել են քաղաքաշինությանն ու տարածական պլանավորմանը, հողերի կառավարմանը, ենթակառուցվածքներին, ջրային համակարգերին առնչվող հարցերը։
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը և ՃՇՀԱՀ ռեկտորի խորհրդական Սարգիս Թովմասյանը ներկայացրել են Հայաստանի տարաբնակեցման գլխավոր նախագծ ով սահմանված առաջնահերթությունները, խնդիրները, դիտարկել ՀՀ տարածքի բազմակենտրոն կառուցվածքի ձևավորման, կլաստերների զարգացման հնարավորությունները։ Նշվել է, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի համակարգմամբ նախատեսվում է մշակել ՀՀ տարաբնակեցման նոր գլխավոր նախագիծ, որը պետք է համահունչ լինի մշակվող ռազմավարության տրամաբանությանը։
Քննարկման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել՝ ռազմավարության անկյունաքարային ուղղությունները նախանշելու նպատակով։

The President of the Armenian Association of Developers, Gurgen Grigoryan, and Board Member Armen Sakapetoyan participated in the meeting with sector specialists initiated by the Urban Development Committee to discuss the initiative of the RA Government to develop strategies and jointly identify priorities in the urban development sector.
The meeting was held at the National University of Architecture and Construction of Armenia. Representatives of the Office of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and the Central Bank of the Republic of Armenia were also present.
Within the framework of the development of the territorial and infrastructure development strategy, issues related to urban development and spatial planning, land management, infrastructure, and water systems were considered as a priority.
Deputy Chairman of the Urban Development Committee Nune Petrosyan and Advisor to the Rector of the RA National University of Urban Development Sargis Tovmasyan presented the priorities and problems set by the General Resettlement Project of Armenia, considered the possibilities of forming a polycentric structure of the territory of the Republic of Armenia, and developing clusters. It was noted that under the coordination of the Urban Development Committee, it is planned to develop a new General Resettlement Project of the Republic of Armenia, which should be consistent with the logic of the strategy being developed.
The participants of the discussion exchanged ideas in order to outline the cornerstone directions of the strategy.