Նիստի ընթացքում քննարկվել են Ասոցիացիայի մի շարք նախաձեռնություններ և դրանց ընթացքի վերաբերյալ ներկայացվել դիտարկումներ, մասնավորապես՝
«Կառուցապատողների սնանկության առանձնահատկությունների մասին» հատուկ կարգավորումների ներդրումը, որոնք միտված են ձախողման վտանգ ունեցող կառուցապատման ծրագրերի առողջացմանը, դրանց շարունակականության ապահովմանը և սպառողների շահերի պաշտպանությանը,
Գնորդների վճարումների ապահովագրության մեխանիզմների ընդլայնումը և Կառավարության կողմից այս գործիքի կիրառման խթանումը, ինչը թույլ կտա կառուցապատման ընթացքում առաջացող խնդիրների դեպքում առավել արդյունավետ պաշտպանել սպառողների շահերը,
Ներդրումային միջավայրի ռիսկերը, քրեաիրավական և վարչաիրավական կարգավորումները, ինչպես նաև բարեխիղճ ձեռք բերողի իրավական պաշտպանության ապահովման հարցերը,
Կապիտալի շուկայի ինտեգրումը քաղաքաշինական շուկային և Կառավարության աջակցող գործիքակազմերի ընդլայնման հնարավոր տարբերակները։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համագործակցության արդյունավետության բարձրացման և սեղմ ժամկետներում կոնկրետ արդյունքների ամփոփման ուղղությամբ, մասնավորապես՝
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ կազմակերպել հանդիպում-քննարկում ապահովագրական ընկերությունների և Ասոցիացիայի ներկայացուցիչների միջև՝ ապահովագրական գործիքակազմերի քննարկման և արդյունավետ լուծումների մշակման նպատակով,
Արդարադատության նախարարության և Ասոցիացիայի միջև ապահովել համակարգված աշխատանք՝ սնանկության ոլորտի հատուկ կարգավորումների ներդրման ուղղությամբ,
Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ներգրավմամբ ուսումնասիրել ներդրումային միջավայրում առաջացող ռիսկերը և բարեխիղճ ձեռք բերողների գույքերի արգելադրումների պրակտիկան՝ անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների նախապատրաստման նպատակով։
Ասոցիացիայի նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել հանրային իշխանության ներկայացուցիչներին՝ արդյունավետ և բարձր մակարդակի գործընկերության և ներդրումային միջավայրի խնդիրների լուծման պատրաստակամության համար։

В ходе заседания был обсужден ряд инициатив Ассоциации и представлены замечания по их реализации, в частности:
Введение специальных положений «Об особенностях банкротства застройщиков», направленных на восстановление строительных проектов, находящихся под угрозой срыва, обеспечение их непрерывности и защиту интересов потребителей;
Расширение механизмов страхования платежей покупателей и содействие использованию этого инструмента государством, что позволит более эффективно защищать интересы потребителей в случае возникновения проблем в ходе строительства;
Риски инвестиционного климата, уголовно-административное регулирование, а также вопросы обеспечения правовой защиты добросовестного покупателя;
Интеграция рынка капитала в рынок градостроительства и возможные варианты расширения инструментов государственной поддержки.
Были достигнуты договоренности о повышении эффективности сотрудничества и подведении итогов в короткие сроки, в частности:
по инициативе Центрального банка Республики Армения — организация встречи-дискуссии между страховыми компаниями и представителями Ассоциации для обсуждения страховых инструментов и разработки эффективных решений;
обеспечение скоординированной работы между Министерством юстиции и Ассоциацией по внедрению специальных нормативных актов в сфере банкротства;
изучение с участием представителей правоохранительных органов рисков, возникающих в инвестиционной среде, и практики изъятия имущества добросовестных покупателей с целью подготовки необходимых законодательных поправок.
Президент Ассоциации выразил удовлетворение представителями органов государственной власти эффективным и высокоуровневым партнерством и готовностью к решению проблем инвестиционной среды.