Այսուհետ քաղաքացիները և օտարերկրյա ներդրողները հնարավորություն կունենան Հայաստանում ձեռք բերել անշարժ գույք՝ հեռավար եղանակով՝ էլեկտրոնային նույնականացման միջոցով և առանց նոտարական վավերացման պահանջի։
Նախագիծը վերաբերում են այն եռակողմ հիփոթեքային պայմանագրերին, որոնց կողմերն են բանկը (վարկային կազմակերպությունը), գնորդը և վաճառողը։
Նախագծի վերաբերյալ դրական դիրքորոշում է հայտնել «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը՝ մատնանշելով նորամուծության նաև այլ դրական կողմեր ևս՝ «Թվային տեխնոլոգիաների դարաշրջանում չնախատեսել թվային լուծումների միջոցով գործարքների իրականացնման և վավերացման հնարավորություններ և ընթացակարգեր, մեղմ ասած, անթույլատրելի է»։

Отныне граждане и иностранные инвесторы получат возможность приобретать недвижимость в Армении дистанционно, посредством электронной идентификации и без требования нотариального заверения.
Проект касается трёхсторонних ипотечных договоров, сторонами которых являются банк (кредитная организация), покупатель и продавец.
Президент общественной организации «Ассоциация застройщиков Армении» Гурген Григорян положительно оценил проект, отметив и другие положительные стороны нововведения: «В эпоху цифровых технологий не предусматривать возможности и процедуры осуществления и подтверждения сделок посредством цифровых решений, мягко говоря, недопустимо».