Այսուհետ քաղաքացիները և օտարերկրյա ներդրողները հնարավորություն կունենան Հայաստանում ձեռք բերել անշարժ գույք՝ հեռավար եղանակով՝ էլեկտրոնային նույնականացման միջոցով և առանց նոտարական վավերացման պահանջի։
Նախագիծը վերաբերում են այն եռակողմ հիփոթեքային պայմանագրերին, որոնց կողմերն են բանկը (վարկային կազմակերպությունը), գնորդը և վաճառողը։
Նախագծի վերաբերյալ դրական դիրքորոշում է հայտնել «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը՝ մատնանշելով նորամուծության նաև այլ դրական կողմեր ևս՝ «Թվային տեխնոլոգիաների դարաշրջանում չնախատեսել թվային լուծումների միջոցով գործարքների իրականացնման և վավերացման հնարավորություններ և ընթացակարգեր, մեղմ ասած, անթույլատրելի է»։

From now on, citizens and foreign investors will have the opportunity to purchase real estate in Armenia remotely, through electronic identification and without the requirement of notarization.
The project concerns those trilateral mortgage agreements, the parties to which are the bank (credit organization), the buyer and the seller.
Gurgen Grigoryan, President of the Armenian Association of Developers, expressed a positive position on the project, pointing out other positive aspects of the innovation: “In the era of digital technologies, not to provide for the possibilities and procedures for implementing and validating transactions through digital solutions is, to put it mildly, unacceptable.”