Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 30-ին մասնակցել է «Երկրները մեկ հարկի տակ» միջազգային համաժողով-մրցանակաբաշխությանը, որին ներկա էին նաև Կառավարության անդամներ, դիվանագիտական և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, գործարարներ։
Ասոցիացիայի նախագահը մասնակցել է կայուն շրջակա միջավայրով էկոլոգիապես անվտանգ քաղաքների զարգացմանը նվիրված պանելային քննարկմանը, հանդես եկել բանախոսությամբ։
Միջոցառման նպատակն էր քննարկել Հայաստանի տնտեսական ներուժն ու արտադրական հնարավորությունները, ներկայացնել պետական աջակցության գործիքակազմը, ինչպես նաև զարգացնել գործարար կապերը։

On September 30, the President of the Armenian Association of Builders Gurgen Grigoryan participated in the “Countries Under One Roof” International Conference-Award Ceremony, which was also attended by members of the Government, representatives of diplomatic and international organizations, and businessmen.
The President of the Association participated in a panel discussion dedicated to the development of ecologically safe cities with a sustainable environment and delivered a speech.
The goal of the event was to discuss Armenia’s economic potential and production capabilities, present the state support toolkit, as well as develop business ties.