Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Ֆերենց Թիմանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի, Հայաստանի անշարժ գույքի գործակալությունների ասոցիացիայի և Հայաստանի շինարարների միության ներկայացուցիչներին:
Քննարկվել են շինարարության ոլորտի արդի հիմնախնդիրները, ոլորտի ազդեցությունը երկրի ՀՆԱ-ի աճի վրա, մտքեր են փոխանակվել դրանց կարճաժամկետ և երկարաժամկետ լուծումների առնչությամբ։
Մտքեր են փոխանակվել եկամտային հարկի ետվերադարձի ծրագրի ավարտով նոր գործիքների ներդրման անհրաժեշտության, աշխատաշուկայի խնդիրների, ինչպես նաև բնակարանային գների արդի միտումների վերաբերյալ։
Ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը, ընդգծելով կառուցողական երկխոսության շարունակականության կարևորությունը, բարձր գնահատեց կողմերի միջև համագործակցությունը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով ԱՄՀ պատվիրակությանը:
Նման ձևաչափով հանդիպում-քննարկումները անցկացվում են արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ՝ դառնալով ոլորտային զարգացման և փորձի փոխանակման կարևոր հարթակ։

The delegation, led by Alexander Ferenc Timan, Head of the International Monetary Fund (IMF) Mission to Armenia, met with representatives of the Armenian Association of Developers, the Association of Real Estate Agencies of Armenia, and the Union of Builders of Armenia.
The delegation discussed current issues in the construction sector, the impact of the sector on the country’s GDP growth, and exchanged views on their short-term and long-term solutions.
The delegation exchanged views on the need to introduce new tools following the end of the income tax refund program, labor market issues, and current housing price trends.
The President of the Association, Gurgen Grigoryan, emphasizing the importance of continuing the constructive dialogue, highly appreciated the cooperation between the parties, expressing his gratitude to the IMF delegation.
Meetings and discussions in such a format have been held for the second year in a row, becoming an important platform for sectoral development and experience exchange.