Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Ֆերենց Թիմանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի, Հայաստանի անշարժ գույքի գործակալությունների ասոցիացիայի և Հայաստանի շինարարների միության ներկայացուցիչներին:
Քննարկվել են շինարարության ոլորտի արդի հիմնախնդիրները, ոլորտի ազդեցությունը երկրի ՀՆԱ-ի աճի վրա, մտքեր են փոխանակվել դրանց կարճաժամկետ և երկարաժամկետ լուծումների առնչությամբ։
Մտքեր են փոխանակվել եկամտային հարկի ետվերադարձի ծրագրի ավարտով նոր գործիքների ներդրման անհրաժեշտության, աշխատաշուկայի խնդիրների, ինչպես նաև բնակարանային գների արդի միտումների վերաբերյալ։
Ասոցիացիայի նախագահ Գուրգեն Գրիգորյանը, ընդգծելով կառուցողական երկխոսության շարունակականության կարևորությունը, բարձր գնահատեց կողմերի միջև համագործակցությունը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով ԱՄՀ պատվիրակությանը:
Նման ձևաչափով հանդիպում-քննարկումները անցկացվում են արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ՝ դառնալով ոլորտային զարգացման և փորձի փոխանակման կարևոր հարթակ։

Делегация, возглавляемая Александром Ференцом Тиманом, главой миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении, встретилась с представителями Ассоциации застройщиков Армении, Ассоциации агентств недвижимости Армении и Союза строителей Армении.
Делегация обсудила актуальные вопросы строительной сферы, влияние отрасли на рост ВВП страны и обменялись мнениями об их краткосрочных и долгосрочных решениях.
Делегация обменялись мнениями о необходимости внедрения новых инструментов после завершения программы возврата подоходного налога, проблемах рынка труда и текущей динамике цен на жилье.
Президент Ассоциации Гурген Григорян, подчеркнув важность продолжения конструктивного диалога, высоко оценил сотрудничество сторон и выразил благодарность делегации МВФ. Встречи и обсуждения в таком формате проводятся второй год подряд, став важной площадкой для отраслевого развития и обмена опытом.