Վերջին շրջանում ստանում ենք բազմաթիվ բողո քներ՝ Ասոցիացիայի անդամ չհանդիսացող առանձին կառուցապատողների վարքագծի և դրա անբարենպաստ սոցիալական հետևանքների վերաբերյալ, որը մտահոգիչ է թե՛ ներդրումային գրավչության, թե՛ գնորդների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
Դրանով պայմանավորված՝ անհրաժեշտ ենք համարում բարձրաձայնել.
✅ Առանձին կառուցապատողների ստանձնած պարտավորությունների ոչ պատշաճ կատարման, թույլ տված էական խախտումների հետևանքով տուժում են գնորդները և նրանց ներդրած միջոցները, իսկ կառուցվող անշարժ գույքը վերջիններիս փոխանցման հնարավորությունը դառնում է անորոշ,
✅ Առանձին կառուցապատողների վարքագծով և թույլ տված խախտումներով պայմանավորված՝ վտանգվում է կառուցապատողների ողջ համայնքի գործարար համբավը, որի արդյունքում տուժում է ոլորտի հետագա ներդրումային գրավչությունը, ձևավորվում է ընդհանուր անվստահության մթնոլորտ,
✅ Ներկայումս առավելապես անհրաժեշտ է, որ բլոր կառուցապատողները գործեն բարեխղճորեն, և ժամկետներում կատարեն ստանձնած պարտավորությունները,
✅ Գնորդներին խնդրում ենք ցուցաբերել կառուցողական վարքագիծ և առանձին կառուցապատողների վարքագծով պայմանավորված՝ պատկերացում չձևավորել ընդհանուր կառուցապատողների համայնքի վերաբերյալ,
✅ Կարևորելով երկրի տնտեսական կյանքում կառուցապատման ոլորտի դերն ու նշանակությունը, ոլորտի մասնակիցների իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության, գնորդների և պետության հնարավոր ռիսկերի կառավարման և կանխարգելման անհրաժեշտությունը՝ Ասոցիացիան շահագրգիռ մարմինների հետ նախաձեռնել է աշխատանքներ՝ կառուցապատման ոլորտի կանոնակարգմանն ուղղված հատուկ օրենսդրական կարգավորումների և շուկայական գործիքների մշակման ուղղությամբ, ինչը որոշակիորեն կկանոնակարգի առկախված խնդիրները և կօգնի հետագա խնդիրների արդյունավետ հաղթահարմանը:

Recently, we have been receiving numerous complaints regarding the behavior of individual developers who are not members of the Association and its adverse social consequences, which is concerning both from the perspective of investment attractiveness and the protection of buyers' rights.
Accordingly, we consider it necessary to speak out.
✅ Due to the improper fulfillment of the obligations undertaken by individual developers, as a result of significant violations committed, buyers and their invested funds suffer, and the possibility of transferring the real estate under construction to them becomes uncertain,
✅ Due to the behavior of individual developers and the violations committed, the business reputation of the entire community of developers is endangered, as a result of which the future investment attractiveness of the sector suffers, and an atmosphere of general distrust is formed,
✅ Currently, it is especially necessary for all developers to act in good faith and fulfill their obligations on time,
✅ We ask buyers to demonstrate constructive behavior and not to form an opinion about the general community of developers based on the behavior of individual developers,
✅ Highlighting the role and importance of the construction sector in the economic life of the country, the need to protect the rights and legitimate interests of the sector participants, and the management and prevention of possible risks for buyers and the state, the Association has initiated work with interested bodies to: towards the development of special legislative regulations and market instruments aimed at regulation, which will to some extent regulate pending issues and help effectively overcome future problems.