Վերջին շրջանում ստանում ենք բազմաթիվ բողո քներ՝ Ասոցիացիայի անդամ չհանդիսացող առանձին կառուցապատողների վարքագծի և դրա անբարենպաստ սոցիալական հետևանքների վերաբերյալ, որը մտահոգիչ է թե՛ ներդրումային գրավչության, թե՛ գնորդների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
Դրանով պայմանավորված՝ անհրաժեշտ ենք համարում բարձրաձայնել.
✅ Առանձին կառուցապատողների ստանձնած պարտավորությունների ոչ պատշաճ կատարման, թույլ տված էական խախտումների հետևանքով տուժում են գնորդները և նրանց ներդրած միջոցները, իսկ կառուցվող անշարժ գույքը վերջիններիս փոխանցման հնարավորությունը դառնում է անորոշ,
✅ Առանձին կառուցապատողների վարքագծով և թույլ տված խախտումներով պայմանավորված՝ վտանգվում է կառուցապատողների ողջ համայնքի գործարար համբավը, որի արդյունքում տուժում է ոլորտի հետագա ներդրումային գրավչությունը, ձևավորվում է ընդհանուր անվստահության մթնոլորտ,
✅ Ներկայումս առավելապես անհրաժեշտ է, որ բլոր կառուցապատողները գործեն բարեխղճորեն, և ժամկետներում կատարեն ստանձնած պարտավորությունները,
✅ Գնորդներին խնդրում ենք ցուցաբերել կառուցողական վարքագիծ և առանձին կառուցապատողների վարքագծով պայմանավորված՝ պատկերացում չձևավորել ընդհանուր կառուցապատողների համայնքի վերաբերյալ,
✅ Կարևորելով երկրի տնտեսական կյանքում կառուցապատման ոլորտի դերն ու նշանակությունը, ոլորտի մասնակիցների իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության, գնորդների և պետության հնարավոր ռիսկերի կառավարման և կանխարգելման անհրաժեշտությունը՝ Ասոցիացիան շահագրգիռ մարմինների հետ նախաձեռնել է աշխատանքներ՝ կառուցապատման ոլորտի կանոնակարգմանն ուղղված հատուկ օրենսդրական կարգավորումների և շուկայական գործիքների մշակման ուղղությամբ, ինչը որոշակիորեն կկանոնակարգի առկախված խնդիրները և կօգնի հետագա խնդիրների արդյունավետ հաղթահարմանը:

В последнее время к нам поступают многочисленные жалобы на поведение отдельных застройщиков, не являющихся членами Ассоциации, и его негативные социальные последствия, что вызывает беспокойство как с точки зрения инвестиционной привлекательности, так и с точки зрения защиты прав покупателей.
В связи с этим мы считаем необходимым заявить.
✅ Из-за ненадлежаще взятых на себя обязательств отдельными застройщиками и допущенных существенных нарушений страдают покупатели и вложенные ими средства, а возможность передачи им строящейся недвижимости становится неопределенной,
✅ Из-за поведения отдельных застройщиков и допущенных нарушений под угрозой оказывается деловая репутация всего сообщества застройщиков, в результате чего страдает будущая инвестиционная привлекательность сектора, формируется атмосфера всеобщего недоверия,
✅ В настоящее время особенно необходимо, чтобы все застройщики действовали добросовестно и выполняли свои обязательства в срок,
✅ Мы просим покупателей демонстрировать конструктивное поведение и не формировать мнение об общем сообществе застройщиков на основе поведения отдельных застройщиков,
✅ Подчеркивая роль и значение строительной отрасли в экон омической жизни страны, необходимость защиты прав и законных интересов участников отрасли, управления и предотвращения потенциальных рисков для покупателей и государства, Ассоциация инициировала работу с заинтересованными органами по разработке специальных законодательных актов и рыночных инструментов, направленных на регулирование строительной отрасли, которые позволят в определенной степени урегулировать существующие вопросы и эффективно преодолеть будущие проблемы.