Դեռ 2022 թվականին կոմիտեի նախաձեռնությամբ «Քաղաքաշինության մասին» օրենքում կատարված լրացումներով սահմանվել էին նոր պահանջներ, որոնց համաձայն՝ բնակելի, հասարակական, արտադրական նշանակության բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերը կարող են մշակվել նաև կառուցապատող հանդիսացող ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց պատվիրատվությամբ՝ իրենց միջոցների հաշվին: Նախկինում այդ իրավունքը վերապահված էր միայն քաղաքաշինության բնագավառի լիազոր մարմնին: Օրենսդրական փոփոխության կիրարկումն ապահովելու նպատակով Քաղաքաշինության կոմիտեն մշակել և կառավարություն է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2012 թվականի հունիսի 7-ի N 814-ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը, որն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
Քաղաքաշինական ծրագրերի մեծ պահանջարկի պարագայում, այսպես կոչված, «տիպային» նախագծերի կիրառմամբ կկրճատվեն նախագծային աշխատանքների ծախսերը, ժամանակը և վարչարարությունը: Կառուցապատողը կօգտվի պարզեցված ընթացակարգից. իր հայեցողությամբ կկարողանա հետագայում կիրառել բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերը՝ իրականացնելով միայն տեղակապում:
Որոշման համաձայն՝ կառուցապատողն իրավունք ունի նաև այլ անձանց իր հայեցողությամբ տրամադրել բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերը՝ հեղինակային իրավունքի կարգավորումներն ամրագրելով համապատասխան պայմանագրերով:
Պետական ծրագրերի շրջանակներում նույնպես կարող են կիրառվել կառուցապատողի պատվերով մշակված օրինակելի նախագծերը՝ որոշման մեջ նկարագրված ընթացակարգով:

Еще в 2022 году с внесенными по инициативе комитета дополнениями в закон о «Градостроении» были установлены новые требования, согласно которым образцовые проекты многократного использования жилого, общественного и промышленного назначения могут разрабатываться также, как физическими, так и юридическим лицам являющимся застройщиками, за свой счет. Ранее это право было закреплено только за уполномоченным органом в сфере градостроительства.
В целях обеспечения реализации законодательных изменений комитет по Градостроительству разработал и представил в правительство проект постановления правительства РА «О внесении изменений и дополнений в постановление Республики Армения № 814 от 7 июня 2012 года». ", который вступит в силу на следующий день после его официального опубликования.
В случае высокого спроса на проекты градостроительства использование так называемых «типовых» проектов позволит сократить затраты, время и администрирование проектных работ. Застройщик будет использовать упрощенную процедуру. По своему усмотрению сможет в дальнейшем внедрять многоразовые образцы, реализуя только локализацию.
Согласно решению, застройщик также имеет право предоставлять многоразовые модельные проекты другим лицам по своему усмотрению, закрепляя авторские прав в соответствующих договорах.
В рамках государственных программ также могут быть использованы типовые проекты, разработанные по заказу застройщика, в порядке указанном в решении.