ՀՀ Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բ աբկեն Թունյանի ելույթը ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում՝ «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծի լրամշակված տարբերակի ներկայացման շրջանակում։
Լրամշակման աշխատանքներին անմիջական մասնակցություն է ունեցել նաև Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիան:
Հավելենք, որ Կառավարության և ԱԺ մեր գործընկերների հետ եկել ենք համաձայնության, որ մինչ 2023 թվականի հուլիսի 1-ը պետք է մշակվեն համապատասխան օրենսդրական կառուցակարգեր, որոնք կկարգավորեն կառուցապատող-պետություն-համայնքային կառույցներ փոխհարաբերությունները, մասնավորապես, ժամկետների պահպանման ու մատուցվող ծառայության դիմաց վճարվող տուրքին համաչափ բարձր որակի ծառայության ապահովման տեսանկյունից, և որոնց համարժեք չլինելու դեպքում կգործեն պատասխանատվության համարժեք մեխանիզմներ:

Выступление председателя постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам Бабкена Туняна на внеочередном заседании НС в рамках презентации обновленной версии проекта внесения дополнений в закон «О Государственной пошлине». ОО «Армянская ассоциация застройщиков» приняла непосредственное участие в его завершающей разработкe.
Добавим, что мы договорились с нашими коллегами в Правительстве и Национальном Собрании, что до 1 июля 2023 года должна быть разработана соответствующая правовая база, которая будет регулировать взаимоотношения застройщик-государство-общественные структуры, в частности, с точки зрения соблюдения сроков и обеспечения высокого качества услуг, соразмерного плате за предоставленную услугу, а в случае несоблюдения будут предусмотрены адекватные механизмы ответственности.