Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ կառավարության 2021 թվականի նիստի N1985-Ն որոշմամբ լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել ՀՀ կառավարության 2015 թվականի մարտի 19-ի N596-Ն որոշման մեջ, որի արդյունքում 2022 թվականի հունվարի 1-ից գործարկվել է ՄԵԿ ՊԱՏՈՒՀԱՆ e-permits համակարգը՝ էլեկտրոնային եղանակով քաղաքաշինական թույլտվություններ և փաստաթղթերի տրամադրման համար:
Համակարգի գործարկման առաջին փուլի համար ընտրվել են Կոտայքի մարզի Եղվարդ, Արմավիրի մարզի Էջմիածին, Արարատի մարզի Մասիս և Լոռու մարզի Վանաձոր համայնքները:
«Կառուցապատողնեի հայկական ասոցիացիա» ՀԿ լիահույս է, որ այս պիլոտային ծրագրի ներդրումը վերոնշյալ համայնքներում արդյունավետ կլինի և կունենա շարունակական ներդրում ողջ ՀՀ տարածքում` ընձեռելով հնարավորություն լուծելու կառուցապատողների կողմից կառուցապատման թույլտվությունների ստացման գործառույթների հետ կապված պարբերաբար բարձրացվող խնդիրները:

Информируем Вас, что решением N1985 сессии Правительства Республики Армения 2021 года в постановление Правительства Республики Армения №596 от 19 марта 2015 года внесены дополнения и изменения, в результате которой с 1 января 2022 года запущено ОДНО ОКНОe-permits система электронных разрешений, для выдачи градостроительных разрешений и документов в электронном виде.
Для первого этапа внедрения системы были выбраны: Егварда Котайкской области, Эчмиадзина Армавирской области, Масиса Араратской области и Ванадзора Лорийской области. НПО «Армянская ассоциация застройщиков» надеется, что реализация этой пилотной программы в вышеупомянутых областях будет эффективной и будет использованна в далнейшем на всей территории Армении, предоставляя возможность решить проблемы, которые регулярно поднимают застройщики, связанные с получения разрешений на строительство.